Kupujesz własną nieruchomość i potrzebujesz informacji dotyczących tego, jak wygląda podpisanie umowy deweloperskiej przy finansowaniu za pomocą kredytu? Świetnie trafiłeś! Przygotowaliśmy artykuł, który rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące formalności przy dokonywaniu takiego zakupu!

Umowa deweloperska a kredyt – co warto wiedzieć?

Pierwszym i jednym z najtrudniejszych etapów zakupu mieszkania, jest oczywiście jego znalezienie. Odpowiedni metraż, lokalizacja, atrakcyjna cena… Trudno o wymarzone lokum. Jednak kiedy Ci się to uda, nie popadaj w euforię, ponieważ dopiero wtedy zaczynają się formalności, do których musisz podejść na chłodno! Co należy zrobić?

Przeanalizuj swoją sytuację finansową

Jest to najistotniejsza kwestia. Wiele osób myśli, że mając wkład własny i pewność stałej pensji, za którą opłaci ratę co miesiąc, nie ma problemu z otrzymaniem kredytu. Niestety nie zawsze działa to w ten sposób. Pamiętaj, że musisz też mieć na uwadze koszty dodatkowe, np. związane z formalnościami, remontem, obsługą kredytu itd. Uwzględnij je więc w budżecie. Przygotuj też odpowiednią poduszkę finansową na wypadek utraty pracy lub innych, nieprzewidzianych sytuacji. 

Wybierz się do osoby, która oszacuje Twoją zdolność kredytową

Początkowo możesz wesprzeć się kalkulatorami internetowymi, ale kiedy będziesz już bliżej zakupu, wybierz się do specjalisty.

Upewnij się, czy jesteś w stanie sprostać wszystkim formalnościom lub znajdź osobę, która zrobi to za Ciebie 

Kredyt wiąże się z wieloma formalnościami i dokumentami, bez których pożyczka nie może być udzielona. Jeżeli chcesz mieć pewność, że wszystko odbędzie się, jak należy, a sam nie znasz się na tym temacie, odwiedź doradcę finansowego.

Umowa rezerwacyjna

Kiedy wszystkie powyższe aspekty masz już sprawdzone i jesteś pewien, że otrzymanie i późniejsze utrzymanie kredytu nie będzie problemem, możesz przejść do podpisania umowy. Najczęściej na początek deweloper oferuje umowę rezerwacyjną. Jest to dokument, w którym potencjalny nabywca deklaruje chęć zakupu danego mieszkania, skutkiem czego deweloper wycofuje ofertę i rezerwuje dla Ciebie mieszkanie. Najczęściej wymagana jest zapłacenie zaliczki lub zadatku. Pamiętaj jednak, że jeśli umowa nie stanowi inaczej, zaliczka jest zwrotna, a zadatek nie. Lepiej więc wynegocjować pierwszą opcję, choć zwykle jest to trudne. 

Umowa deweloperska a kredyt hipoteczny w 2022 roku

Oczywiście umowa rezerwacyjna wcale nie jest koniecznością. Możesz od razu przejść do podpisania umowy deweloperskie. Taki dokument to akt notarialny, w którym deklarujesz zakup określonego mieszkania od dewelopera, za określoną kwotę, a także to, że wpłacisz pierwszą transzę za lokal. Deweloper z kolei zobowiązuje się sprzedaży mieszkania. Bez tego dokumentu sprzedaż jest niemożliwa, dlatego jego podpisanie jest konieczne! Reguluje to Ustawa Deweloperska, według której taka umowa musi zostać podpisana w obecności notariusza. 

Podpisana umowa deweloperska a odmowa kredytu – co robić?

Wiele osób ze względu na ekscytację, wynikającą z zakupu mieszkania, wiele osób chce jak najszybciej podpisać umowę deweloperską. Doradcy finansowi są jednak zwykle przeciwni takiej kolejności i zalecają, aby jednak rozpocząć proces od umowy rezerwacyjnej. Oczywiście, jest opcja na to, aby podpisać umowę deweloperską na początku i czuć się bezpiecznie. Na co zwrócić uwagę? W dokumencie powinien znaleźć się zapis, że  w razie nieotrzymania kredytu, deweloper zwróci Ci całość wpłaconych pieniędzy. W takiej sytuacji jest to bezpieczne i możesz bez problemu podpisać umowę deweloperską. Pamiętaj jednak, że podpisanie tego dokumentu nie jest równoważne z zostaniem właścicielem danej nieruchomości. Mieszkanie będzie należało do Ciebie dopiero po podpisaniu dokumentów związanych z przeniesieniem na Ciebie prawa własności, po wpłaceniu wszystkich transz. Nie ma więc potrzeby tak bardzo spieszyć się z podpisywaniem umowy deweloperskiej. 

Umowa deweloperska a kredyt hipoteczny – czy jest konieczna?

Obawiasz się, że brak podpisanej umowy deweloperskiej, będzie problemem podczas procedury przyznawania kredytu? Nic bardziej mylnego! Większość banków respektuje umowę rezerwacyjną. Oczywiście zdarzają się wyjątki, jednak zazwyczaj nie stanowi to żadnego problemu.

Obawiasz się, że nie poradzisz sobie z audytem umów i będzie to dla Ciebie ogromny stres? Oddaj to zadanie w ręce specjalistów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że każdy zapis jest dla Ciebie bezpieczny!

Oceń artykuł:

Umowa deweloperska a kredyt – co warto wiedzieć?
Średnia 4.9/5 na podstawie 76 opinii.